Jest pewien sposób mówienia o lokalnej wspólnocie, który niestety wydaje się dominować w naszej przestrzeni publicznej. Nie jest on najkorzystniejszy z punktu widzenia budowania społeczeństwa obywatelskiego. Najprościej rzecz ujmując wygląda to w ten sposób, że próbuje się przypisać osobom, które wcale nie są przeciwne jakiejś inicjatywie taką – niechętną – postawę.
Tak było dla przykładu z głosowaniem imiennym w radzie powiatu. W czasie poprzedniej kampanii wyborczej próbowano w tej kwestii udowadniać wyborcom, że podobny pomysł zostanie zablokowany. Tak oczywiście się nie stało.
Otóż propozycja wprowadzenia takiego systemu do głosowania – warto przyznać, że wiążąca się ze znacznymi wydatkami na sprzęt – wyszła na początku kończącej się właśnie kadencji od debiutującej w tej roli radnej nowo powstałego ugrupowania. Myślę, że bardzo się ucieszyła, kiedy zapytawszy mnie o poparcie jej inicjatywy usłyszała natychmiastowe: – “Zgoda, świetny pomysł”.
Podpisałem się jako pierwszy pod tym pomysłem i dzięki temu miała już trzy (drugim był jej jedyny w radzie kolega „partyjny”) głosy z niezbędnego minimum trzynastu. Zresztą aktywnie zabiegałem o poparcie inicjatywy wśród naszych radnych, a to z tej prostej przyczyny, że po prostu uważam ją za potrzebną i dobrą.
Głosowanie imienne funkcjonuje, ale trzeba by się zastanowić co zrobić, żeby mieszkańcy naszego miasta i powiatu zechcieli do niego zaglądać i dowiadywać się, kto i jak głosował w poszczególnych sprawach. Tym problemem dotychczas nikt się nie zajął, dlatego myślę, że to dobre zadanie na przyszłą kadencję. Na pewno niełatwe, ale jestem przekonany, że znajdę wielu, którzy zechcą mi w tym ambitnym zadaniu pomóc.
#konsekwentniedlastarogardu #konsekwentniedlapowiatu #sprawozdanieradnego #radapowiatu2018 #zdrowiedlastarogardu #edukacjadlastarogardu #obywatelskistarogard #bezpiecznystarogard #bezpiecznypowiat #zdrowiedlapowiatu #edukacjadlapowiatu #obywatelskipowiat #patrykgabriel #powiatstarogardzki